LİPTON TÜRKİYE

Lipton Türkiye

1986 yılında ülkemizde çay üretiminin özel sektöre açılmasıyla birlikte Lipton, Rize'nin Pazar ilçesinde faaliyete geçirdiği fabrikası ile Türk çayseverleri "Dünya Kalitesi" ile buluşturdu.

Lipton, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de bazı pazarları yarattı: 1989'da poşet çay, 1990'da ise demlik poşet çay piyasaya sürüldü.

1991 yılında Earl Grey poşet, 1992'de Golden Ceylon demlik poşet, 1993'te ise Golden Ceylon paket ve Earl Grey teneke kutu çayların lansmanını yapan Lipton, ikinci fabrikasını 1994 yılında kurdu. English Breakfast ve Golden Ceylon poşet çaylarının 1996 yılında Türk çayseverlerin beğenisine sunulmasının ardından, 1998 yılında da üçüncü fabrika faaliyetine başladı. Earl Grey poşet çaylar da 1998 yılında piyasaya çıktı.

2004 yılında yüzde yüz Türk harmanı Doğu Karadeniz çayının raflardaki yerini almasının ardından, 2005 yılında da yepyeni bitki ve meyve çayları, ve aromalı çaylar tüketicisiyle buluştu.

2008 yılında Lipton Berrak Yeşil Çay'ları yenileyerek tüketici ile buluşturduktan sonra 2009 yılında Lipton çok sevilen Doğu Karadeniz lezzetini Demlik ve Bardak Poşet formatında piyasaya sürdü.

Yenilikleriyle pazara liderlik eden Lipton, 2010 yılında, sınırlı sayıda üretilen, seçkin çay harmanının, gül yaprakları ve tarçın kabuklarıyla taçlandırdığı Lipton Soft Cashmere'i tüketicilerin beğenisine sundu.

2011 yılında Piramit Poşet çayları bitki ve meyve çayları kategorisinde lanse eden Lipton; pazardaki bu yepyeni formatı 5 farklı lezzet ile tüketicilere sundu. Piramit şekli sayesinde içindeki bitki ve meyve parçalarına daha geniş bir demlenme alanı sunarak, bitki ve meyvelerin lezzetlerinin daha iyi hissedilmesini sağlayan Lipton Piramit Poşet Çaylar çay keyfine keyif katıyor.

2011 yılında Piramit Poşet Çayların ardından Lipton, Doğu Karadeniz Demlik Poşet Çayları yeni açılıp kapanabilen koruyucu paketlerde piyasaya sundu. Yeni paketler, çayların ayrı bir kavanoza aktarılmasına gerek bırakmadan; tazeliğini uzun süre koruyor.

Lipton'un en yeni ürünleri Lipton Earl Grey Dökme Çay ve Lipton İlk Hasat Dökme Çay, en keyifli anlarını bir bardak çayla tamamlamak isteyenlere demleme çayda da Lipton farkını yaşatıyor.

Her işin bir uzmanı var!

Keyifle yudumladığınız Lipton çayı, çayseverlere ulaşıncaya kadar bir çok kontrol aşamasından geçiyor. 200 değişik noktada çay alımı gerçekleştiren ve yaklaşık 6 bin çay üreticisinin mahsulünü Türk damak tadına göre işleyen Lipton, harmanlamada gerçek bir ustalık sergiliyor.

Çeşitli bahçelerden toplanan yaş çaylardan üretilen kuru çaylar, tadım uzmanlarının kontrolünden geçtikten sonra tat, koku ve renk kriterlerine göre tasnif edilir. Daha sonra Kenya, Endonezya ve Seylan'dan getirilen ünlü çaylarla harmanlanır.

Bu harmanlardan alınan örnekler düzenli olarak Pazar'da ve İngiltere'deki Lipton laboratuvarlarında kalite ve tat kontrolünden geçirilirler. Uluslararası Lipton kalitesi onaylandıktan sonra, Rize'deki harmanlar paketlenmek üzere fabrikaya gönderilir.

TOP